Polska Hekatomba
Data zbrodni:
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Ofiary:
Sprawcy:
Okoliczności zbrodni:
Akcja odwetowa była wynikiem napadu zorganizowanego przez grupę bojową partyzantki radzieckiej Fiodora Markowa w dniu 19 maja 1942 r. w okolicach wsi Wągala, na szosie Święciany – Łyntupy. Grupa ta dokonała napadu na samochód przewożący trzech niemieckich urzędników: Oberleutnanta Josefa Becka (zarządcę ziemskiego w powiecie Święciany), jego zastępcę Waltera Gruhla, komendanta obozu dla jeńców radzieckich Schneidera oraz tłumaczkę Eleonorę Rakowską. Zginęli wszyscy pasażerowie samochodu z wyjątkiem Rakowskiej, która jeszcze tego samego dnia została aresztowana przez Gestapo i osadzona w siedzibie żandarmerii w Święcianach. Tego samego dnia szef wileńskiej komendantury wojskowej wydał rozkaz rozstrzelania 400 Polaków zamieszkujących Święciany i okoliczne miejscowości położone w promieniu 50 km od miejsca akcji F. Markowa. Zakładników zabierano z domów z miejscowości objętych akcją odwetową posługując się przy tym wcześniej sporządzonymi przez litewską administrację i policję listami proskrypcyjnymi.
Warte odnotowania:
Była to największa zorganizowana akcja odwetowa zaplanowana i przeprowadzona przez Niemców na Wileńszczyźnie.
Komunikat Niemieckiego Biura Informacyjnego ogłoszony w prasie w dniu 25 maja 1942 r. podawał: „na obszarze wschodnim Generalnego Okręgu Litwy tchórzliwi skrytobójcy zamordowali Niemców z Rzeszy Josefa Becka i Waltera Gruhla, którzy odbywali podróż służbową. Jako odwet za ten haniebny czyn rozstrzelano 400 sabotażystów i komunistów, przeważnie Polaków”.
Po wojnie w stan oskarżenia postawiony został jeden z funkcjonariuszy Saugumy Litwin Antanas Granickas, który w trakcie pełnienia obowiązków wielokrotnie brał czynny udział w egzekucjach w Ponarach (osobisty udział w zabójstwie ok. 5000 osób), Niemenczynie i Nowych Święcianach. Na karę śmierci Sąd Apelacyjny w Olsztynie skazał również w 1950 r. Jonasa Maciuleviciusa.
Bibliografia:
Archiwum Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku
Centralne Archiwum Wojskowe w Warszawie
Lietuvos Centrinis Valstybes Archyvas Vilnius
Lietuvos Ypatingasis Archyvas Vilnius
M. Tomkiewicz, Zbrodnia w Ponarach 1941-1944, Warszawa 2008
M. Tomkiewicz, Więzienia na Łukiszkach w Wilnie 1939-1953, Warszawa 2018.
J. Surwiło, Rachunki nie zamknięte, wileńskie ślady na drogach cierpień, Wilno 1992.
Autor: Monika Tomkiewicz