Polska Hekatomba
Data zbrodni:
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Ofiary:
Wykonawcy:
Sprawcy wykonawczy:
Okoliczności zbrodni:
Wykopane na zlecenie Rosjan głębokie doły przeznaczone na zbiorniki paliwowe, posłużyły kolejnemu okupantowi za masowe groby. Od lipca 1941 r. regularnie od strony szosy Wilno – Grodno zaczęły przyjeżdżać samochody ciężarowe z Łukiszek. Z chwilą likwidacji obu wileńskich gett do Ponar prowadzono również kolumny piesze.
Każdorazowo po przybyciu transportu do Ponar określona partia osób była zaprowadzana do zbiorczego dołu. Tam pod eskortą strażników z Sonderkommando oczekiwano, aż zostanie utworzona grupa złożona z 10 do 12 osób i ustawiona przed plutonem egzekucyjnym. Ofiary musiały się rozebrać i złożyć swą odzież w wyznaczonym do tego miejscu, a następnie przejść na skraj dołu. Na odpowiedni rozkaz członkowie komanda w liczbie 10 strzelali w tył głowy każdej ofiary. Do pojedynczych uciekinierów strzelali rozstawieni na bazie wartownicy. Doły wypełnione kilkoma warstwami ciał były posypywane wapnem chlorowanym i piaskiem.
Warte odnotowania:
W 1940 r. w trakcie okupacji radzieckiej na tym terenie zaczął powstawać podziemny skład paliw „baza” dla zaopatrzenia lotniska polowego w pobliskich Chazbijewiczach. Przy pomocy miejscowej ludności wykopanych zostało pięć okrągłych, głębokich na około 5 metrów dołów ze skośnie biegnącymi skarpami.
Po zajęciu Litwy przez Niemców w czerwcu 1941 r. teren wokół bazy został zaminowany, otoczony siatką zakończoną drutem kolczastym i opatrzony drewnianymi tabliczkami w których białą farbą języku niemieckim zostało wypisane ostrzeżenie „Miny. Zagrożenie życia”.
Od grudnia 1943 do czerwca 1944 r. prowadzona była akcja zacieraniu śladów egzekucji pod kierownictwem Sonderkommando 1005 Paula Blobela. Do wydobywania i palenia zwłok zmuszano więźniów narodowości żydowskiej, polskiej i jeńców radzieckich.
Od sierpnia 1944 r. na miejscu straceń w Ponarach pracę ekshumacyjne rozpoczęła radziecka Nadzwyczajna Komisja do spraw badania zbrodni hitlerowskich, która przeprowadziła dokładną charakterystykę 515 zwłok ofiar.
Pierwszą osobą oskarżoną w procesie o zabójstwa w Ponarach był Bronisław Żelwis, którego trybunał wojenny III Frontu Białoruskiego wyrokiem z dnia 27 września 1944 r. skazał na karę śmierci. Zbrodnia ponarska była również rozpatrywana przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze w tak zwanym procesie głównych zbrodniarzy wojennych.
W 1952 r. miejscowa ludność postawiła tam drewniany krzyż, który szybko został zniszczony. W 1980 r. utworzono Muzeum Martyrologii i otwarto obelisk „Ponarski Zespół Pomnikowy” opatrzony napisem w języku litewskim i rosyjskim: „Tu w ponarskim lesie od lipca 1941 do lipca 1944 hitlerowcy rozstrzelali ponad 100 tysięcy obywateli sowieckich. Ukrywając ślady zbrodni, faszystowscy okupanci od grudnia 1943 roku palili zwłoki rozstrzelanych”. W Ponarach ustawiony został również wysoki, czarny granitowy pomnik upamiętniający rozstrzelaną ludność żydowską. Od 1992 r., staraniem „Stowarzyszenia Rodzina Ponarska”, tworzona była kwatera polska. Obecnie miejsce martyrologii w Ponarach zarzadzane jest przez Państwowe Muzeum Żydowksie im. Gaona w Wilnie.
Bibliografia:
Archiwum Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku
Archiwum Akt Nowych w Warszawie
Lietuvos Centrinis Valstybes Archyvas Vilnius
Bundesarchiv Ludwigsburg
Bundesarchiv Berlin
Lietuvos Ypatingasis Archyvas Vilnius
M. Tomkiewicz, Zbrodnia w Ponarach 1941-1944, Warszawa 2008
M. Tomkiewicz, Więzienia na Łukiszkach w Wilnie 1939-1953, Warszawa 2018.
H. Pasierbska, Wileńskie Ponary, Gdańsk 1996.
Autor: Monika Tomkiewicz