Polska Hekatomba
Data zbrodni:
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Ofiary:
Sprawcy:
Okoliczności zbrodni:
Powodem akcji odwetowej było zamordowanie przez radzieckich partyzantów (prawdopodobnie z trockiej brygady partyzanckiej, którą dowodził T. Moncziunkas) 6 wysokich rangą członków 3. Batalionu 16. Pułku policji SS w pobliżu wsi Pirciupie. Napadli oni na samochód, w którym jechali żołnierze niemieccy. Przeżyła tylko jedna osoba, której udało się uciec. Cała wieś została najpierw otoczona, a mieszkańcy wyciągnięci z domów. Nikt nie mógł opuścić wsi, zezwolono jednak na powrót ludności z pola. Następnie wieś spalono wraz z jej mieszkańcami. Spalonych zostało łącznie 31 domów, a bydło i ptactwo zarekwirowali i wywieźli. Kobiety i dzieci zostały oddzielone od mężczyzn i stodoła w której zostali zamknięci została podpalona. Według sprawcy Otto Paula Ojlica ludność najpierw został ostrzelana z automatu, a potem spalona. Według zeznań jeńca wojennego Schmedemanna do stodół wrzucano również granaty ręczne, podpalano również domy z ludźmi w środku. Darowano życie jedynie 4 lub 5 kobietą, które zostały zaprowadzone do bazy. Zostały on później zwolnione i otrzymały rozkaz powiadomienia partyzantów, co się z nimi stanie w razie kolejnego napadu.
Warte odnotowania:
Po tygodniu zamordowani zostali pochowani w dwóch zbiorowych mogiłach. Podczas wydobywania zwłok zauważono, że na samym wierzchu leżały największe, a na dole zwłoki dzieci co świadczy, że matki próbowały ochronić swe dzieci przed ogniem.
Sprawę zbrodni w Pirciupiu prowadziła w 1976 r. Prokuratura w Düsseldorfie, która ją jednak zawiesiła z powodu braku dowodów wobec jedynego żyjącego sprawcy Acekermannowi, któremu nie udało się udowodnić, że brał bezpośredni udział w tej akcji.
Wielu zabitych było narodowości litewskiej. Świadkowie zeznali, że do wsi przyjechały również czołgi.
Bibliografia:
Archiwum Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku
Archiwum Wschodnie Warszawa
Die Behörde des Bundesbeauftragten für die Stasi-Unterlagen Berlin
Prokuratura Okręgowa w Wilnie
Lietuvos Centrinis Valstybes Archyvas Vilnius
Lietuvos Ypatingasis Archyvas Vilnius
M. Tomkiewicz, Zbrodnia w Ponarach 1941-1944, Warszawa 2008
J. Brazaitis, Vienu vieni, Vilnius 1990.
Autor: Monika Tomkiewicz