Polska Hekatomba

Hekatomba na osi czasu

Data zbrodni:

  • 26-27 marca 1943 r.

 


Miejsce zbrodni: zobacz na mapie

  • Lipniki (woj. wołyńskie)

 


Ofiary:

  • 179 mieszkańców wsi, a także uchodźców z okolicznych miejscowości

 


Sprawcy:

  • bojówka UPA

 

Okoliczności zbrodni:

w czasie wojny mieściło się tam około 55 zagród, mieszkańcy to w większości szlachta zagrodowa. W początkach stycznia 1943 roku do wsi zaczęły docierać już wiadomości o napadach ukraińskich na polskie wsie i mordowaniu ich mieszkańców. Zorganizowano samoobronę. Mężczyźni należący do tej grupy uzbrojeni byli jedynie w kije i widły. Brakowało broni palnej, w posiadaniu Polaków było zaledwie kilka karabinów i granatów. Napad Ukraińców na wieś nastąpił nocą z 26 na 27 marca 1943 roku. Ukraińcy dysponowali bronią ręczną, karabinami maszynowymi i granatami, ale byli uzbrojeni także w widły, kosy, siekiery, pałki drewniane i piły. Kolonię otoczono szczelnym kordonem i zaatakowano jednocześnie ze wszystkich stron. Specjalnie wyznaczona grupa podpalała dachy domów. Mieszkańcy nie mieli szans obronić się przed takim zmasowanym atakiem. Wielu ludzi spłonęło żywcem w swoich domach, do płonących budynków wrzucane były dzieci.

Samoobronie udało się przerwać otaczający wieś kordon i wyprowadzić około 500 ludzi ze wsi. Uciekli oni do Bereznego i miejscowości Zurne. Bojówki ukraińskie grasowały we wsi  jeszcze całą noc dobijając rannych.

 


Warte odnotowania:

ofiary zbrodni pochowano we wspólnej mogile w Lipnikach. W czasie napadu mieszkanka Lipnik Kamila Hermaszewska zdołała uratować 1,5 rocznego Mirosława, późniejszego kosmonautę. Mirosław Hermaszewski w czasie ludobójstwa na Wołyniu stracił łącznie 19 członków rodziny.

 


Autor: Katarzyna Underwood

Zobacz na mapie
Wstecz