Polska Hekatomba
Data zbrodni:
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Ofiary:
Sprawcy:
Okoliczności zbrodni:
7 lub 8 września 1939 r. B. Szumocki został zatrzymany w swoim domu w Kościerzynie przy ul. Źródlanej 1 przez ubranych po cywilnemu funkcjonariuszy policji niemieckiej. Po zatrzymaniu został przewieziony do więzienia sądowego w Kościerzynie, gdzie przetrzymywano go przez tydzień. W dniach 14 lub 15 września został indywidualnie wywołany z celi w której przebywał wraz z innymi Polakami i zabrany w niewiadomym kierunku. W połowie października 1939 r. Władysław Bławat i Marta Zaborowska natrafili na ciało Szumockiego w lesie w pobliżu miejscowości Sarnowy-Rotenbark. Zwłoki miały odciętą głowę z widocznym śladem po wlocie kuli i były w stanie rozkładu. Powiadomiona o odnalezieniu ciała rodzina pogrzebała je w trumnie na miejscu zbrodni w lesie. Po zakończeniu wojny Szumockiego ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Kościerzynie
Warte odnotowania:
Rodzinie proszącej o widzenie z uwięzionym wydano jego koc i pościel więzienną i poinformowano, że został on przewieziony do obozu.
Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie prowadziła Prokuratura przy Sądzie Krajowym w Giessen, sygn. 503 UJs 8100/00, która zarządzeniem z dnia 27 czerwca 2000 r. umorzyła sprawę wobec niewykrycia sprawców zabójstwa Szumockiego. Jako potencjalnych sprawców biorących udział w przestępstwie typowała zmarłego w 1998 r. Otto Berndta i zmarłego w 1957 r. Günthera Modrowa.
Bibliografia:
Archiwum Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku,
Archiwum Polskiego Czerwonego Krzyża
Prokuratura przy Sądzie Krajowym w Giessen
Autor: Monika Tomkiewicz