Polska Hekatomba

Hekatomba na osi czasu

Data zbrodni:

  • 11 lipca 1943 r.

 


Miejsce zbrodni: zobacz na mapie

  • Kisielin (woj. wołyńskie)

 


Ofiary:

  • ok. 90 Polaków, mieszkańców Kisielina

 


Sprawcy:

  • ukraińska bojówka UPA

 


Okoliczności zbrodni:

Kisielin był przed II wojną światową niewielkim miasteczkiem, zamieszkanym przez ludzi różnych narodowości. Żyło tam około 48 rodzin ukraińskich, 57 rodzin polskich oraz 61 rodzin żydowskich. To ludność żydowska z Kisielina została wymordowana w pierwszej kolejności, policja ukraińska wraz z Niemcami wymordowała wszystkich Żydów do 1942 r. W lipcu 1943 r. bezpośrednio przed zbrodnią policjant ukraiński zamordował swoją żonę Polkę i dwóch synów w wieku 10 i 12 lat.  

11 lipca, tuż przed niedzielną mszą, Kisielin został otoczony przez Ukraińców. W zasadzie cała ludność polska zgromadzona była w miejscowym kościele rzymskokatolickim. Początkowo, kiedy Ukraińcy zaatakowali kościół Polacy w panice cofnęli się z powrotem do budynku, bezskutecznie usiłując zamknąć drzwi do kościoła. Ukraińcy zaczęli strzelać do środka raniąc i zabijając wielu ludzi. Część osób uciekła na piętro plebanii i zamknęła za sobą drzwi. Wielu Polaków pozostało jednak na parterze kościoła. Ukraińcy zaczęli ich przekonywać, że jeśli wyjdą na zewnątrz i poddadzą się, to nic im się nie stanie. Ci, którzy wyszli z kościoła zostali zamordowani. Osoby zgromadzone na piętrze plebanii zaczęły się bronić. Rozebrano piec kaflowy i jego elementami rzucano w Ukraińców. Ukraińcy podpalili drzwi na piętro plebanii i zaczęli wrzucać do środka granaty. Po zaciekłej obronie Polaków po kilkunastu godzinach Ukraińcy odstąpili od kościoła. Pozostali przy życiu ludzie po linie wydostali się na zewnątrz. Ocaleli ukrywali się potem przez wiele tygodni w zbożach lub u sąsiadów Ukraińców.

 


Warte odnotowania:

kościoła w Kisielinie bronili również Aniela Sławińska i Włodzimierz Sławosz Dębski, późniejsi rodzice kompozytora Krzesimira Dębskiego. W 2006 r. została wydana książka o Kisielinie Było sobie miasteczko, której autorem był Włodzimierz Dębski. Na jej podstawie w 2009 r. powstał film dokumentalny o tym samym tytule, a kompozytorem muzyki jest syn Włodzimierza, Krzesimir Dębski.

 


Autor: Katarzyna Underwood

Zobacz na mapie
Wstecz