Polska Hekatomba
Data zbrodni:
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Ofiary:
Sprawcy:
Okoliczności zbrodni:
W dniu 20 czerwca 1944 r. w okolicach Podbrzezia patrol 5 Brygady AK „Łupaszki” udał się do administrowanego przez Niemców majątku w Glinciszkach i zaopatrzył się w żywność i bydło (lub jak podają inne źródła spirytus wytwarzany w terenowej gorzelni). W tym czasie przybyli do Glinciszek żołnierze litewskiej 3 Kompanii 258 Batalionu Ochrony Jednostek Litwy stacjonujący w Podbrzeziu pod dowództwem Leutnanta Petrasa Polekauskasa. Podczas stoczonej z oddziałem AK potyczki zginęło 4 litewskich policjantów (2 z nich zmarło na miejscu zdarzenia, 2 z nich zmarło później na skutek zadanych ran), a kilku zostało rannych. W odpowiedzi na tę potyczkę zbrojną tego samego dnia do majątku przybyła kompania samoobrony z Podbrzezia i zaprowadziła ok. 30 osób zatrudnionych w majątku w Glinciszkach wraz z rodzinami na szosę i dokonała rozstrzelania. Pozostali mieszkańcy majątku Glinciszki uniknęli egzekucji, gdyż Litwini zostali powstrzymani przez zarządzającego majątkiem uzbrojonego Holendra. Tego samego dnia w brutalny sposób został zamordowany wracający z majątku do Wilna zarządca Władysław Komar, którego zwłoki zostały zakopane przy drodze.
Warte odnotowania:
Majątek w Glinciszkach należał do grupy majątku Anowil, której dyrektorem był Władysław Komar.
W odpowiedzi na zbrodnię popełnioną w majątku Glinciszki dowódca 5 Brygady AK „Łupaszko” zorganizował w dniu 23 VI 1944 r. odwet któremu była przeciwna Komenda Okręgu AK. Została wówczas spacyfikowana wieś Dubinki, w której mieszkały rodziny niektórych policjantów, dokonujących mordu w Glinciszkach. Wśród 27 ofiar była również Polka Anna Górska z 4 letnim synkiem.
Bibliografia:
Archiwum Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku
Lietuvos Centrinis Valstybes Archyvas Vilnius
Lietuvos Ypatingasis Archyvas Vilnius
Prokuratura Generalna Republiki Litewskiej – Prokuratura Dzielnicowa Rejonu Wileńskiego
M. Tomkiewicz, Zbrodnia w Ponarach 1941-1944, Warszawa 2008.
D. Fikus, Pseudonim „Łupaszka” z dziejów V Wileńskiej Brygady Śmierci i mobilizacyjnego ośrodka Wileńskiego Okręgu AK, Warszawa 1990
R. Korab –Żebryk, Biała księga w obronie AK na Wileńszczyźnie, Lublin 1991.
W. Staniewicz, Wilno w latach drugiej wojny światowej 1939-1945, Poznań 1946.
Autor: Monika Tomkiewicz