Polska Hekatomba
Data zbrodni:
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Ofiary:
Sprawcy:
Okoliczności zbrodni:
Po powrocie z ewakuacji pokrzywdzeni zostali aresztowani przez niemiecką żandarmerię, dotkliwie pobici i osadzeni w służącym jako więzienie budynku Ratusza w Szamocinie 17 września 1939 r. Następnie zostali wyprowadzeni przez Lüdtkego i niezidentyfikowanego żandarma do lasu przy drodze do Margonińskiej Wsi i tam zastrzeleni z karabinu. Zwłoki Betańskiego i Barczyńskiego zostały przysypane cienką warstwą piasku, a później ukryte w innym miejscu. Nie zostały znalezione do dzisiaj. Oprócz motywów rasowych przyczyną mordu była chęć zemsty na dwóch polskich rolnikach, którzy przed wojną występowali jako świadkowie przed sądem w Margoninie w sprawie karnej przeciwko Lüdtkemu. Ten ostatni należał do lokalnej grupy Selbstschutzu Posen, paramilitarnej organizacji, dowodzonej przez funkcjonariuszy SS, skierowanych na te tereny z III Rzeszy.
Warte odnotowania:
W Szamocinie Niemcy sprawowali władzę już w połowie września 1939 r. Nasiliła się odtąd wroga działalność wobec tamtejszych Polaków, których pozbawiano wolności, własności, a nierzadko i życia, załatwiając w ten sposób osobiste porachunki sięgające okresu przedwojennego. Betański i Barczyński nie udzielali się politycznie, a z miejscowymi Niemcami nie mieli bezpośrednich zatargów.
Źródła:
Bundesarchiv Ludwigsburg (dalej BAL), 162/18962, Akta śledcze Centrali Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu w sprawie rozstrzelania 2 lub 3 polskich cywilów 17.9.1939 w Szamocinie, powiat Chodzież/Kraj Warty, w akcie zemsty przez członków Selbstschutzu i żandarmerii, 1979–1981.
OKP. I Ds. 8/71, Sprawozdanie ze śledztwa OKBZH w Poznaniu w sprawie o zabójstwo w dniu 17 września 1939 r. w Szamocinie Jana Betańskiego i Bronisława Barczyńskiego – obywateli polskich przez członków organizacji niemieckiej ,,Selbstschutz”, b.d.
Wichert W., Selbstschutz w Wielkopolsce (Selbstschutz Posen) [maszynopis oddany do druku] [w:] W cieniu Einsatzgruppen. Volksdeutscher Selbstschutz w okupowanej Polsce 1939–1940, red. I. Mazanowska, T. Ceran, M. Przegiętka, Warszawa 2021, s. 188.
Autor: Wojciech Wichert/IPN Szczecin