Polska Hekatomba

Hekatomba na osi czasu

Data zbrodni:

  • 3 września 1939 r.  

 

Miejsce zbrodni: zobacz na mapie

  • Świekatowo, powiat świecki  

 

Ofiary:

  • polska ludność cywilna, mieszkańcy Świekatowa i okolicznych wiosek

 

Sprawcy:

  • nieustaleni żołnierze Wehrmachtu.


Okoliczności zbrodni:

2 września 1939 r. w okolicach Świekatowa miała miejsce potyczka wojsk polskich z wojskami Wehrmachtu, w wyniku której zginęło ok. 175 polskich żołnierzy. Następnego dnia żołnierze polscy zastrzelili dwóch niemieckich. Piechota niemiecka po wejściu do Świekatowa zaczęła wypędzać ludzi z ich domów i palić zabudowania. Żołnierze niemieccy rozstrzelali grupę mężczyzn w różnych częściach wsi, tj. przy domu Romana Malacha, przy zabudowaniach Katarzyny Pokorskiej, przy domu Stefana Nowickiego i obok domu Alfonsa Piór. Osoby te są znane z imienia i nazwiska. Łącznie było ich 22, w tym 17 mieszkańców Świekatowa, 3 Suchej, 1 Janiej Góry i 1 Zalesia.  

 

Warte odnotowania:

Siedem osób, które miały zginąć w egzekucji uratowało się w różnych okolicznościach. Wśród nich znalazł się Antoni Ciężkowski, którego zaprowadzono wraz z innymi pod spalony dom Romana Malacha. Za każdym Polakiem w odległości 4 m stał żołnierz, który na komendę oddał strzał. Ciężkowski nie został trafiony, ale również upadł i udawał, że nie żyje. Leżał cztery godziny i kiedy zaczęło się ściemniać doczołgał się do jeziora i tam się ukrył. Przeżył wojnę.   

 

Źródła:

- Archiwum Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, S 42/11/Zn, Akta śledztwa w sprawie zabójstwa w dniu 3 września 1939 r. w Świekatowie pow. Świecie przez żołnierzy Wehrmachtu ponad 20 mieszkańców tej miejscowości. 

- Datner Sz., 55 dni Wehrmachtu w Polsce: zbrodnie dokonane na polskiej ludności cywilnej w okresie 1 IX – 25 X 1939 r., Warszawa 1967.  

 

Autor: Izabela Mazanowska 

Zobacz na mapie
Wstecz