Polska Hekatomba
Data zbrodni:
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Ofiary:
Sprawcy:
Okoliczności zbrodni:
Rankiem 1 czerwca 1943 roku Niemcy otoczyli Sochy, a następnie wkroczyli do wsi mordując Polaków bez względu na płeć i wiek. Niemcy i Ukraińcy podpalili kilkadziesiąt gospodarstw. Około godziny 8 Niemcy i ich kolaboranci wycofali się ze wsi. Wówczas nadleciały niemieckie samoloty, które zbombardowały Sochy oraz ostrzelały z broni maszynowej okoliczne pola, sady i łąki, w których ukryli się nieliczni mieszkańcy.
Warte odnotowania:
Powodem pacyfikacji Soch, była współpraca mieszkańców tej wsi z partyzantami.
Podczas pacyfikacji Soch, Niemcy pierwszy raz na terenie okupowanej Polski wykorzystali w takiej akcji lotnictwo.
Relacja Bronisławy Szwary, mieszkanka wsi Sochy, która w wieku 15 lat przeżyła pacyfikację:
Wyjechaliśmy furmanką ze wsi, w miejsce, gdzie rosło żyto. Ojciec zatrzymał konia i powiedział, żebyśmy pojedynczo schowali się w zbożu. Jednak baliśmy się rozdzielenia i położyliśmy się przytuleni do mamy. Przez żyto zauważyłam, że zbliża się do nas Niemiec. Podszedł do nas i odrzucił siostrę od mamy. Potem wycelował karabin w jej stronę. Nawet nie słyszałam jęku. Później strzelił do mnie. Zakryłam oczy dłonią. Kula przeszła przez rękę i nic nie uszkodziła.
W odwecie za pacyfikację Soch oddziały partyzanckie Armii Krajowej dowodzone przez Adama Piotrowskiego ps. „Dolina”, Jana Turowskiego ps. „Norbert” i Tadeusza Kuncewicza ps. „Podkowa” zaatakowały wieś Siedliska, którą zasiedlili niemieccy cywile. Partyzanci zabili wówczas 60 osób i spalili 140 gospodarstw.
Bibliografia:
Czesław Madejczyk, Hitlerowski terror na wsi polskiej 1939–1945. Zestawienie większych akcji represyjnych, Warszawa, 1965.
Józef Fajkowski, Wieś w ogniu. Eksterminacja wsi polskiej w okresie okupacji hitlerowskiej, Warszawa, 1972.
Wspomnienia Bronisławy Szwary, wywiad dla Polskiego Radia.
Autor: Michał Orłowski