Polska Hekatomba

Hekatomba na osi czasu

Data zbrodni:

  • 9-10 września 1939 r.


Miejsce zbrodni: zobacz na mapie

  • wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. Od końca października 1939 r. Okręg Rzeszy Poznań (późniejszy Kraj Warty).

 

Ofiary:

  • 15 obywateli polskich, pośród których ustalono dane następujących osób: Michał Domagalski, Stefan Sucharski, Piotr Sucharski, Michał Kluczyński, Franciszek Łankiewicz, Marian Łankiewicz, Józef Łankiewicz, Władysław Adamczak, Piotr Parchliniak, Tomasz Strychan, Józef Gonkowski. Nazwisk 4 Polaków nie udało się ustalić. 

 


Sprawcy:

  • Nieustaleni z imienia i nazwiska żołnierze Wehrmachtu. Wobec braku możliwości ustalenia bliższych danych bezpośrednich sprawców tych mordów w celu wyniszczenia polskiej grupy narodowej, śledztwo w tej sprawie, prowadzone przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Poznaniu zostało umorzone we wrześniu 2016 r. 

 


Okoliczności zbrodni:

W Sławnie w dniu 9 września 1939 r. zatrzymało się wielu uchodźców z różnych okolic Wielkopolski. Do wsi zbliżały się oddziały Wehrmachtu. Kilkudziesięciu Poaków schowało się w pobliskim lesie, który został otoczony przez żołnierzy niemieckich. W dniach 9 i 10 września 1939 r. zastrzelili oni 15 Polaków zatrzymanych w tym lesie i okolicy. Spośród nich znane są tylko dane wyżej wymienionych osób. Bliższych okoliczności zdarzenia nie udało się ustalić w toku śledztwa. 

 


Warte odnotowania: 

Śledztwo w tej sprawie było zawieszone również przez Okręgową Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Poznaniu w roku 1976. 

 

 


Źródła:

S. 47/16/Zn, Postanowienie o umorzeniu śledztwa OKŚZpNP w Poznaniu w sprawie zabójstwa 9-10.09.1939 r. w Sławnie i okolicach 15 osób narodowości polskiej przez funkcjonariuszy III Rzeszy, 6 IX 2016. 

 

Autor: Wojciech Wichert/IPN Szczecin

Zobacz na mapie
Wstecz