Polska Hekatomba
Data zbrodni:
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Ofiary:
Sprawcy:
Okoliczności zbrodni:
pod koniec listopada 1939 r. nieustaleni miejscowi Niemcy – członkowie Selbstschutzu i prawdopodobnie funkcjonariusze nieznanej formacji policyjnej w mundurach dowieźli na miejsce egzekucji 14 Polaków i ich rozstrzelali. Kilku mieszkańców wsi Rytel widziało, jak dowieziono ludzi na miejsce oraz słyszeli strzały. Po egzekucji udali się do miejsca jej popełnienia i dokładnie widzieli zwłoki. Żaden ze świadków nie znał jednak zamordowanych osób. W ekshumacji brali liczny udział okoliczni mieszkańcy, którzy usiłowali zidentyfikować zamordowanych. Ze względu na zły stan zachowania szczątków identyfikacja była niemożliwa. Ustalono, że czaszki noszą ślady postrzału i uderzenia tępym narzędziem.
Warte odnotowania:
Z powodu braku niemieckiej dokumentacji Selbstschutzu mało wiadomo na temat zdarzenia w Rytlu. Jedynie dzięki relacjom świadków, którzy wskazali miejsce egzekucji, wiadomo że do niej doszło. Tuż po zakończeniu wojny miejscowe władze zbierały dane osób z okolicznych gmin, które zginęły w czasie wojny. Najczęściej na podstawie relacji członków ich rodzin i świadków. Na tej podstawie można przyjąć, że w Rytlu zamordowani zostali:
Osoby te zostały aresztowane przez Selbstschutz 23 i 25 listopada i przewiezione do aresztu w Brusach, następnie przewiezione w kierunku Czerska i według rodzin zamordowane 26 listopada 1939 r. w Rytlu. Po wojnie dnia 10 października 1945 r. szczątki ekshumowano i pochowano we wspólnej mogile na cmentarzu w Rytlu. Według żony jednego z zamordowanych w czasie uroczystości pogrzebowych odczytano nazwiska ofiar, w tym jej męża Jana Gierszewskiego ur. 23.10.1903 r. Nie zachowała się dokumentacja z tych czynności, tj. protokół ekshumacji oraz materiały dotyczące uroczystości pogrzebowych.
Źródła:
Akta śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, sygn. S 11/12/Zn w sprawie zbrodni zabójstwa poprzez rozstrzelanie popełnionych na 14 obywatelach polskich w listopadzie 1939 r. w lesie w okolicy miejscowości Rytel pow. Chojnice przez osoby idące na rękę władzy państwa niemieckiego
Autor: Izabela Mazanowska