Polska Hekatomba
Data zbrodni:
Szacuje się, że w okolicy miejscowości Nowy Wiec zamordowano od 200 do 300 osób.
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Areszt Selbstschutz w Nowym Wiecu został zorganizowany w gospodarstwie rolnika Władysława Wieckiego. Rodzina Wieckiego została przez Niemców wysiedlona, a on zamordowany. W okresie okupacji gospodarstwem Wieckiego zarządzał Oskar Knorr, który jednocześnie został mianowany przez Kreisleitera Kościerzyny G. Modrowa sołtysem i komendantem policji niemieckiej dla utrzymania porządku w Nowym Wiecu.
Ofiary:
Sprawcy:
Okoliczności zbrodni:
W Nowym Wiecu zbrodnia miała miejsce za stodołą gospodarstwa Wieckiego. 22 listopada 1939 r. członkowie Selbstschutzu uzbrojeni w karabiny zamordowali 42 lub 43 Polaków. Przed rozstrzelaniem ofiary musiały same wykopać sobie groby. Oprawcy mordując swoje ofiary wykrzykiwali pod ich adresem obelżywe słowa i znęcali się nad nimi fizycznie. Kolejne egzekucje za stodołą Wieckiego prowadzone były w miesiącach październik – listopad 1939 r., zginęło wówczas ok. 50 Polaków.
Informacje dodatkowe:
Jesienią 1944 r. do budynków owczarni na terenie gospodarstwa Wieckiego dotarł transport ok. 300 Polaków i Żydów prawdopodobnie z terenów objętych Powstaniem Warszawskim.
Po wojnie za stodołą gospodarza Wieckiego odkopano 5 mogił wskazanych przez miejscową ludność. Tylko w jednej znaleziono zwłoki 14 ofiar skrępowane drutem kolczastym, przykryte trawą i polane wapnem. Na polu należącym do gospodarza Myszkura znaleziono zwłoki 12 kobiet i 1 mężczyzny, którego tożsamości nie udało się ustalić. Z pozostałych mogił w 1944 r. Niemcy wykopali zwłoki i wywieźli w nieznane miejsce, gdzie je spalili. W mogiłach tych znaleziono szczątki ludzkie, ubrania i drobne przedmioty.
Bibliografia:
Archiwum Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku
Bundesarchiv Ludwigsburg
Kazimierz Leszczyński, Eksterminacja ludności na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy, [w:] Eksterminacja ludności w Polsce w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945, Poznań – Warszawa, 1962.
Elżbieta Grot, Eksterminacja i represje, [w:] Kościerzyna i powiat kościerski w latach II wojny światowej 1939 -1945, Kościerzyna 2009.
Autor: Monika Tomkiewicz