Polska Hekatomba
Data zbrodni:
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Ofiary:
Sprawcy:
Okoliczności zbrodni:
Wczesnym rankiem 16 października Niemcy otoczyli Lipusz. Przy każdej drodze wyjazdowej ze wsi ustawiono uzbrojone patrole, nie pozwalające nikomu opuścić miejscowości. Tego samego dnia zatrzymanych w czteroosobowych kolumnach wyprowadzono w kierunku Karpna. Konwojem zajmowali się cywilni członkowie Selbstschutzu, junacy i żandarmi z Sarrachem na czele – w sumie 20–25 osób. Polakom rozdano łopaty i nakazano wykopać długi rów o głębokości około metra. Po krótkim czasie na miejsce przyjechał samochód osobowy z kilkoma umundurowanymi funkcjonariuszami, wśród których znajdował się Günther Modrow. Niemcy otoczyli teren i ustawili karabin maszynowy. Po naradzie na miejscu przygotowano drugą listę, na której znaleźli się głównie kolejarze. Z listy tej wyczytano 17 nazwisk. Wymienieni zostali przeszukani i ustawiono ich w dwuszeregu. Dwaj funkcjonariusze odprowadzili pozostałych zatrzymanych na odległość około 150–200 metrów do pobliskiego zagajnika i ustawili tak, aby nie widzieli oni wyczytanych i miejsca zbrodni. 20 października 1939 r. w tym samym miejscu rozstrzelano jeszcze dwie osoby.
Warte odnotowania:
Niektóre rodziny starały się o uwolnienie najbliższych: był to żona Tomasza Dunajskiego, Bronisława i żona Stanisława Trzebiatowskiego.
”Mowę pożegnalną” nad mogiła wygłosił Günther Modrow, stwierdzając, że akcja ta została przeprowadzona dla przestrogi i w odwecie za akt dywersyjny polegający na uszkodzeniu linii kolejowej na trasie Lipusz – Bytów (przepiłowanie pręta przy zwrotnicy). Kiedy skończył przemawiać, plunął na zwłoki, wsiadł do samochodu i odjechał wraz z obstawą.
Ocalałym kazano zakopać ciała i zakazano im wspominać o tym, co widzieli, pod groźbą śmierci. W listopadzie 1939 r. większość rodzin osób zamordowanych wysiedlono do Generalnego Gubernatorstwa.
Bibliografia:
Archiwum Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie
Archiwum Państwowe w Gdańsku
Bundesarchiv Berlin
K. Marchewicz, Martyrologia mieszkańców kościerskiego, „Pomerania” 1977, nr 4, cz. 1; nr 5, cz. 2.
M. Tomkiewicz, Zbrodnie Selbstschutzu na terenie powiatu kościerskiego na przykładzie zabójstw dokonanych w lesie Karpno koło Lipusza i Jaroszewach w październiku 1939 r., [w:] Zapomniani kaci Hitlera Volksdeutscher Selbstschutz w okupowanej Polsce 1939-1940. Wybrane zagadnienia, Bydgoszcz-Gdańsk 2016 r., s. 98-111.
M. Lemańczyk, Lipusz. Przeszłość wsi w pamięci jej mieszkańców, Gdańsk 1989, s. 129–175.
Autor: Monika Tomkiewicz