Polska Hekatomba

Hekatomba na osi czasu

Data zbrodni:

  • 10 września 1939 r. 

 

Miejsce zbrodni: zobacz na mapie

  • Koneck, powiat Aleksandrów Kujawski

 

Ofiary:

  • polska ludność cywilna, mieszkańcy Konecka i okolic

 


Sprawcy:

  • nieustaleni żołnierze Wehrmachtu

 


Okoliczności zbrodni:

9 września 1939 r. do Konecka wkroczyły oddziały Wehrmachtu. Żołnierze przeszukiwali domy i zabierali z nich mężczyzn. Niemcy najpierw zgrupowali ich w pobliżu dworca kolejowego, a wieczorem odprowadzili do budynku szkoły. Mogło tam się znajdować około 200 ludzi. 10 września część mężczyzn przetrzymywanych w szkole wyprowadzono i kazano wykopać dół. Kiedy głębokość sięgała im do kolan, ustawiono ich rzędem i żołnierz w stopniu oficera oddawał strzał w głowę. Następnie zwłoki zasypali Polacy doprowadzeni ze szkoły. Pozostałych, którzy w tym czasie przebywali w szkole zaprowadzono do Inowrocławia, tłumacząc im uprzednio, że wszyscy muszą ponieść konsekwencje za krzywdy, które działy się Niemcom. W Inowrocławiu byli więzieni przez tydzień. 11 września 1939 r. cywile niemieccy zebrali kilku Polaków i kazali im wykopać mogiłę na cmentarzu cholerycznym w Konecku i tam zakopać zwłoki. Na cmentarz przeniesiono czternaście osób. W mogile na cmentarzu pochowano dodatkowe dwie osoby zamordowane w innych miejscach. 

 

Warte odnotowania:

zawiadomienie o przestępstwie popełnionym w okolicach Aleksandrowa Kujawskiego skierował w dn. 8 grudnia 1968 r. do Ambasady PRL w Berlinie Erhard Kaulitz, który w 1939 r. służył w Wehrmachcie i przebywał w okolicach Aleksandrowa. Był wówczas świadkiem egzekucji popełnionej na ludności cywilnej. Nie wiedział jaka formacja dopuściła się zbrodni. Na miejscu wykonał kilka zdjęć, które zachowały się na dzisiaj. Na jednym z nich znajduje się grupa skazańców. Kaulitz nie widział dokładnie jak nazywała się miejscowość, w której dokonano zbrodni. Na podstawie wykonanych przez niego zdjęć ustalono, że był to Koneck.  

 


Źródła:

- Archiwum Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, S 27.2020.Zn, akta śledztwa w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości w postaci zabójstwa w dn. 10 września 1939 r. w Konecku pow. Aleksandrów Kujawski co najmniej 14 Polaków przez żołnierzy Wehrmachtu 

 


Autor: Izabela Mazanowska 

Zobacz na mapie
Wstecz