Polska Hekatomba
Data zbrodni:
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Ofiary:
Sprawcy:
Okoliczności zbrodni:
obóz utworzono na terenie opuszczonego majątku, należącego przed wojną do polskiej rodziny Łuczyńskich. Egzekucje odbywały się w obrębie zabudowań obozowych, ale przede wszystkim na terenie polany położonej nieopodal zabudowań majątku Karolewo, gdzie przed wojną rozgrywano zawody sportowe.
W 1947 r., kiedy przygotowywano się do procesu Alberta Forstera, dysponowano protokołami ekshumacji jednej ze zbiorowych mogił, z których wynikało, że pochowane tam osoby zmarły z powodu zamęczenia, mocnego uderzenia lub odrąbania głowy łopatą. W mogile znajdowało się 951 zwłok mężczyzn i kobiet; wspominano również o dzieciach. Wśród szczątków znaleziono 686 zwłok z roztrzaskanymi czaszkami i 265 bez czaszek.
Warte odnotowania:
Obozy zniszczenia: jesienią 1939 r. na terenie powiatu sępoleńskiego Niemcy utworzyli dwa prowizoryczne obozy w Karolewie i w Radzimiu. Nazywali je obozami internowania. W rzeczywistości ich rola była zupełnie inna. Ich celem było zgromadzenie w jednym miejscu dużej grupy osób, których eksterminację zaplanowano przed wojną, lub tuż po jej wybuchu. Majątki, w których utworzono obozy, stały się równocześnie miejscami odosobnienia i przeprowadzania egzekucji. Śmierć następowała często nie w wyniku rozstrzelania, ale fizycznego znęcania się.
Zbrodnicza arystokracja:
dowódcami Selbstschutzu często mianowano także miejscowych Niemców. W powiecie sępoleńskim najważniejszą rolę odgrywali dowódca okręgu Sypniewo baron Hans Jürgen Fritz Leberecht von Wilckens i dowódca okręgu Sośno baron Lütke Hermann Wendolin von Ketelhodt, obaj przedstawiciele lokalnej elity i członkowie SS. Wilckens, właściciel majątku Sypniewo studiował w Heidelbergu, Getyndze i Halle. Wilckens odgrywał w środowisku lokalnych Niemców rolę przywódcy, a jego kierownicza funkcja w Selbstschutzu wynikała z doświadczenia i pozycji. Ketelhodt, właściciel majątku Sośno studiował prawoznawstwo i nauki społeczno-polityczne na uniwersytetach w Lozannie, Monachium, Kolonii, Berlinie i Jenie. Tworzył struktury Selbstschutzu w okręgu Sośno.
Źródła:
Bojarska B., Obozy zniszczenia na terenie powiatu sępoleńskiego w pierwszych miesiącach okupacji hitlerowskiej, „Przegląd Zachodni” 1965, t. 1, s. 123–134.
Jastrzębski W., Powiat sępoleński w latach 1939 –1945 (okupacja niemiecka) [w:] Powiat sępoleński 1920 – 2020, red. L. Skaza, Sępólno Krajeńskie 2020, s. 109–162.
Mazanowska I., Karolewo 1939. Zbrodnie w obozie Selbstschutz Westpreussen, Toruń 2019.
Autor: dr Izabela Mazanowska