Polska Hekatomba
Data zbrodni:
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Ofiary:
Sprawcy:
Okoliczności zbrodni:
Wehrmacht wkroczył do Kartuz 4 września 1939 r. Niemal od razu przystąpiono do rozprawy z przedstawicielami lokalnych elit. Politykę terroru zainicjował w mieście Herbert Busch, protegowany Alberta Forstera, który objął w Kartuzach funkcję starosty (Kreishauptmann) i szefa lokalnych struktur NSDAP (Kreisleiter). Szybko utworzony został również oddział Selbstschutzu. Jego członkowie, wraz z funkcjonariuszami Einsatzkommando 16 oraz SS-Wachsturmbann Eimann, rozpoczęli na podstawie wcześniej sporządzonych list proskrypcyjnych oraz donosów miejscowych Niemców (volksdeutschów) aresztowania wśród ludności polskiej. W kartuskim więzieniu, a także na terenie byłej stanicy Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego w Borowie (położonej ok. 10 km na wschód od Kartuz) osadzono łącznie blisko 4 tys. osób. W obozie w Borowie wśród uwięzionych byli m.in. żołnierze WP, funkcjonariusze Policji Państwowej i Straży Granicznej, a także pocztowcy, kolejarze i leśnicy. Wobec części zatrzymanych ferowano wyroki śmierci, które wydawały dwie komisje: pierwsza kierowana przez Herberta Buscha, w której skład wchodzili selbstschutzmani, oraz druga złożona z funkcjonariuszy SiPo i SD należących do Einsatzkommando 16. Skazańców rozstrzelano w dwóch masowych egzekucjach, 27 października (77 ofiar) oraz 25 listopada 1939 r. (39 ofiar), które odbyły się w lasach leżących ok. 1 km na południowy zachód od wsi Kaliska. Egzekucji dokonywali selbstschutzmani oraz funkcjonariusze SS-Wachsturmbann Eimann. Oprawcy dodatkowo pastwili się nad skazańcami, np. łamiąc im kończyny, dobijając łopatami i kolbami (co potwierdzają ekshumacje z 1945 r.). Wobec części aresztantów zasądzono pobyt w obozach koncentracyjnych (przede wszystkim w KL Stutthof).
Warte odnotowania:
Wielu mieszkańców powiatu kartuskiego, aresztowanych jesienią 1939 r., zginęło ponadto w Lasach Piaśnickich (pow. morski), w obozie w Borowie oraz w lesie Sarni Dwór k. Somonina (pow. Kartuzy).
Bibliografia:
Autor:
Bartosz Januszewski
* We wrześniu 1939 r. J.A. Meier, wówczas dowódca bydgoskich oddziałów Selbstschutzu, kierował akcją pacyfikacyjną Bydgoszczy, która była odwetem za rzekome polskie zbrodnie na niemieckich mieszkańcach miasta (tzw. Bromberger Blutsonntag).