Polska Hekatomba
Data zbrodni:
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Ofiary:
Okoliczności zbrodni:
Zajęcie przez Wehrmacht terenów powiatu leszczyńskiego miało miejsce 4 września 1939 r. Jeszcze przed tym faktem akcje dywersyjne podjęli miejscowi Niemcy, mieszkający tu przed wybuchem wojny. Niektórzy z nich zbiegli do Niemiec w sierpniu tegoż roku i z początkiem września przeszli na stronę polską w celach dywersyjnych. Mieszkańcy oddalonych kilka kilometrów od Leszna miejscowości w pierwszych dniach września nie odczuli jeszcze skutków wojny. Nie było tam wtenczas walk i nie widziano żołnierzy niemieckich. 2 września 1939 r. Andrzej Golon jak zwykle udał się w godzinach rannych w kierunku folwarku Izbiska koło Jabłonnej, należącego do miejscowego Niemca, gdzie pracował w chlewni. Wraz z nim poszła tam też jego córka, Józefa. Po drodze jednak rozdzielili się. Ojciec udał się drogą główną, zaś córka drogą polną. W drodze do folwarku Andrzej Golon został zastrzelony przez niemieckich dywersantów, a jego zwłoki znaleziono przy drodze. Pochowano go na cmentarzu w Jabłonnej. Bliższych okoliczności zdarzenia nie udało się ustalić w toku śledztwa. Andrzej Golon poniósł śmierć tylko z tego powodu, że był Polakiem.
Warte odnotowania:
Śledztwa m.in. w tej sprawie zostały zawieszone również przez Okręgową Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Poznaniu w latach 1978 i 1989.
Źródła:
S. 79/12/Zn, Postanowienie o umorzeniu śledztwa OKŚZpNP w Poznaniu w sprawie zamordowania w pierwszych dniach września 1939 r. w okolicy Rydzyny k/Leszna Andrzeja Golona, Stefana Bogdanów i Józefa Stawowego przez hitlerowskich dywersantów, 7 XII 2012.
Autor: dr Wojciech Wichert (IPN Szczecin)