Polska Hekatomba

Hekatomba na osi czasu

Data zbrodni:

  • 10 stycznia 1940 r. 

 

Miejsce zbrodni: zobacz na mapie

  • Dalki – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim (dziś osiedle w południowo-zachodniej części Gniezna); wówczas Okręg Rzeszy Poznań (późniejszy Kraj Warty). 

 

Ofiary:

  • Franciszek Jaszczak – mieszkaniec Osówca (gmina Orchowo).

 

Sprawcy:

  • Nieustaleni z imienia i nazwiska funkcjonariusze niemieckiej Policji Bezpieczeństwa. Wobec braku możliwości ustalenia bezpośrednich sprawców tego mordu w celu wyniszczenia polskiej grupy narodowej, śledztwo w tej sprawie, prowadzone przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Poznaniu zostało umorzone w grudniu 2015 r. 

 

Okoliczności zbrodni:

Franciszek Jaszczak uczestniczył we wrześniu 1939 r. w obronie Orchowa. Po wkroczeniu wojsk niemieckich za udział w obronie tej miejscowości w ramach jednostek Obrony Narodowej został zatrzymany przez Niemców i osadzony w więzieniu w Trzemesznie, a następnie przetransportowany do więzienia w Gnieźnie. 10 stycznia został rozstrzelany w Dalkach przez nieustalonych z imienia i nazwiska funkcjonariuszy niemieckiej Policji Bezpieczeństwa. 

 

Warte odnotowania:

Po wojnie Zofia Jaszczak, wdowa po ofierze, rozpoznała zwłoki męża, które były ekshumowane z miejsca pochówku. 

 

 

Źródła: 

S. 94/14/Zn, Postanowienie o umorzeniu śledztwa przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Poznaniu w sprawie zabójstwa w dniu 10.01.1940 r. w Gnieźnie-Dalkach Franciszka Jaszczaka przez osoby narodowości niemieckiej, 10 XII 2015. 

 

Autor: Wojciech Wichert

Zobacz na mapie
Wstecz