Polska Hekatomba
Data zbrodni:
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Ofiary:
Sprawcy:
Okoliczności zbrodni:
W styczniu 1940 r. na terenie dawnej fabryki gazomierzy „Arkona” w Tczewie znajdowały się garaże, w których Niemcy składowali autobusy i samochody ciężarowe. Ze względu na przechowywanie w tym miejscu materiałów łatwopalnych i pojazdów mechanicznych zachowywano szczególne zasady bezpieczeństwa. W nocy 23 stycznia 1940 r. na terenie, gdzie były zlokalizowane garaże wybuchł pożar w wyniku które zniszczone zostały pojazdy pocztowe. Prawdopodobną przyczyną pożaru było ustawienie koksowników ogrzewających pomieszczenia zbyt blisko samochodów i przez to nastąpił zapłon oparów benzyny. Zdarzenie to stało się pretekstem dla Landrata Reinholda Isendicka do oskarżenia o sabotaż Polaków i spowodowanie represji, które zakończyły się masową egzekucją. 24 stycznia 1940 r. w godzinach rannych w Starostwie Powiatowym w Tczewie odbyła się narada wyższych funkcjonariuszy partyjnych Ortsgruppenleiterów NSDAP w Tczewie pod kierownictwem R. Isendicka i jego następcy Herberta Josta. Grupa ta wytypowała nastawionych patriotycznie Polaków, których należało aresztować, a następnie pokazowo rozstrzelać. Zatrzymanych przewieziono samochodem ciężarowym na tzw.: Świński Rynek w Tczewie (obecnie Pl. Niezłomnych) i tam rozstrzelano. Egzekucja była publiczna. Polaków przywieziono z aresztu przy obecnej ul. Dąbrowskiego. Na rynku zgromadzono około 40 przypadkowych świadków. Skazańców ustawiono pod murem remizy strażackiej i o godzinie 14:00 rozstrzelano. Landrat R. Isendick 24 stycznia 1940 r. wydał odezwę do ludności powiatu tczewskiego informującą o wykonanej egzekucji.
Warte odnotowania:
Zwłoki zamordowanych 13 Polaków zostały wywiezione przez M. Prohla do Lasu w okolicach Starogardu Gdańskiego i pogrzebane na terenie bagiennym.
W 1967 r. na Placu Niezłomnych w Tczewie, na dobudowanym murze znajdującym się w odległości 12 metrów od tego, pod którym zostało rozstrzelanych 13 Polaków w styczniu 1940 r., umieszczono tablicę pamiątkową z nazwiskami osób zamordowanych.
Bibliografia:
Archiwum Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku,
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie,
Bundesarchiv Ludwigsburg
Bundesarchiv Bayreuth,
Bundesarchiv Berlin,
Die Behörde des Bundesbeauftragten für die Stasi-Unterlagen Berlin (BStU Berlin),
M. Tomkiewicz, Zbrodnia pomorska 1939 roku w powiecie tczewskim: sprawcy, ofiary, pamięć, odpowiedzialność, tom LXXX „Rocznika Gdańskiego” (w druku)
S. Lipiecki, Mordercy pozostają wolni [w:] Głos Wybrzeża, Nr 55, 6 III 1970 r., s. 2.
Autor: Monika Tomkiewicz