Polska Hekatomba

Hekatomba na osi czasu

Data zbrodni:

  • 15 września 1939 r.

 

 

Miejsce zbrodni: zobacz na mapie

  • Duszno - wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. Od końca października 1939 r. Okręg Rzeszy Poznań (późniejszy Kraj Warty).

 

 

Ofiary:

  • Czesław Basiński – obywatel polski, mieszkaniec Duszna

 

 

Sprawcy:

  • Nieustaleni z imienia i nazwiska żołnierze Wehrmachtu. Wobec braku możliwości ustalenia bliższych danych bezpośrednich sprawców tego mordu w celu wyniszczenia polskiej grupy narodowej, śledztwo w tej sprawie, prowadzone przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Poznaniu zostało umorzone we wrześniu 2015 r. 

 

 

Okoliczności zbrodni:

Czesław Basiński, mieszkaniec Duszna, tuż po zajęciu wsi przez wojsko niemieckie został zatrzymany przez żołnierzy Wehrmachtu, a następnie rozstrzelany. Polak był członkiem lokalnej samoobrony i w chwili wkraczania Niemców do Duszna któryś z żołnierzy bądź ktoś z miejscowych Niemców zauważył u niego broń. Najpewniej z tej przyczyny został pozbawiony życia. Nie udało się ustalić rodzaju i pododdziału sił zbrojnych armii niemieckiej, w skład której wchodzili sprawcy oraz na czyj rozkaz Basiński został zamordowany. 

 

 

Warte odnotowania: 

Śledztwo w tej sprawie było również prowadzone przez Okregową Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Bydgoszczy. Z uwagi na brak możliwości ujęcia sprawców zbrodni zostało ono zawieszone 10 grudnia 1975 r.

 

Źródła:

S. 66/14/Zn, Postanowienie o umorzeniu śledztwa OKŚZpNP w Poznaniu w sprawie zabójstwa przez Niemców w dniu 15.09.1939 r. w Dusznie gm. Trzemeszno Czesława Basińskiego, 8 IX 2015. 

 

Autor: Wojciech Wichert/IPN Szczecin

 

Zobacz na mapie
Wstecz