Polska Hekatomba

Hekatomba na osi czasu

Data zbrodni:

  • 7 września 1939 r.

 


Miejsce zbrodni: zobacz na mapie

  • Augustowo koło Leszna - wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie leszczyńskim; wówczas Okręg Rzeszy Poznań (późniejszy Kraj Warty).

 


Ofiary:

  • Idzi Włodarczak – obywatel polski, mieszkaniec Leszna. 

 


Sprawcy:

  • Nieustaleni żołnierze Wehrmachtu. Wobec niewykrycia bezpośrednich sprawców tego mordu w celu wyniszczenia polskiej grupy narodowej, śledztwo w tej sprawie, prowadzone przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Poznaniu zostało umorzone w marcu 2016 r. 

 


Okoliczności zbrodni:

Idzi Włodarczak, mieszkaniec Leszna, zatrudniał się jeszcze przed wojną dorywczo do pomocy w gospodarstwach rolnych we wsi Augustowo, oddalonej o 12 km. Pracował zarówno u rolników polskich, jak i niemieckich, którzy w sporej liczbie zamieszkiwali te tereny. Krótko przed wybuchem wojny ludność pochodzenia niemieckiego masowo uciekała do Niemiec. Pod ich nieobecność Włodarczak opiekował się ich gospodarstwami. Po zajęciu tych obszarów przez wojska niemieckie i powrocie etnicznych Niemców do swoich gospodarstw Polak został zastrzelony przez nieustalonych żołnierzy Wehrmachtu. Powodem morderstwa był fakt, że padła jedna z krów z gospodarstwa niemieckiego gospodarza, którym Włodarczak się zajmował. Jego zwłoki zostały zakopane na polu w tym samym dole razem z krową. Nie udało się ustalić miejsca jego pochowania. Można przyjąć za pewnik, że przyczyną jego śmierci był jedynie fakt, że był Polakiem. 

 


Warte odnotowania:  

Śledztwo w tej sprawie prowadziła też Okręgowa Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu. W lipcu 1989 r. zostało ono zawieszone z powodu braku ustalenia sprawców zbrodni. 

 


Źródła:

S. 68/15/Zn, Postanowienie o umorzeniu śledztwa OKŚZpNP w Poznaniu w sprawie zamordowania 07.09.1939 r. w Augustowie k/Leszna Idziego Włodarczaka przez Niemców, 15 III 2016. 

 


Autor: Wojciech Wichert/IPN Szczecin

Zobacz na mapie
Wstecz