Polska Hekatomba
Data zbrodni:
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Ofiary:
Sprawcy:
Okoliczności zbrodni:
W piwnicach aresztu policyjnego znajdowała się cela śmierci. Wieczorową porą Polizeimeister o nazwisku Arndt sprowadzał do celi śmierci dwóch więźniów, a później byli oni ładowani na samochody ciężarowe i wywożeni na egzekucje. W październiku 1939 roku na polu Otto Karaua pracowało przy kopaniu ziemniaków 14 Polaków z wiezienia, których strzegło dwóch żandarmów Meier i Bischoff. Polacy ci zostali po skończonej pracy zastrzeleni w Więckowach. Egzekucji dokonywano: w lasku proboszczowskim koło Skarszew; na polu Franciszka Bławata koło Więcków (miejsce zbrodni było położone w odległości 150 m od gościńca prowadzącego ze Skarszew do Więcków w kierunku południowym w głębokim rowie służącym do odprowadzania z pola wód opadowych); na polu Oholowej przy jeziorze skarszewskim obok szosy starogardzkiej; na drodze między Czarnocinem a Bączkiem i na cmentarzu żydowskim położonym nad jeziorem Borówno, w odległości ok. 3 kilometrów od miasta. Brak informacji o zbrodniach dokonanych na jeńcach skarszewskiego obozu.
Warte odnotowania:
W okresie powojennym na terenie byłego obozu znajdowały się Skarszewskie Zakłady Przemysłu Terenowego.
Na cmentarzu tym Niemcy wymordowali w dniu 27 czerwca 1945 r. ok. 200 -300 osób z niewielkiej już wtedy społeczności żydowskiej Skarszew oraz obozujących w okolicy Cyganów - w tym kobiety i dzieci.
Zimą 1944 r., w związku ze zbliżaniem się frontu wschodniego Niemcy wykopali i spalili zwłoki pochowane w niektórych zbiorowych mogiłach. Po zakończeniu działań wojennych polskie władze dokonały w okolicach Skarszew ekshumacji 340 ciał ofiar nazistowskiego terroru.
Po wojnie na terenie gminy Skarszewy zewidencjonowano trzynaście miejsc pamięci narodowej. Pomnikiem upamiętniono m.in. miejsce straceń na cmentarzu żydowskim oraz groby i miejsca straceń w Nowym Wiecu, lesie Probostwo i Więckowach.
Bibliografia:
Archiwum Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku,
Bundesarchiv Ludwigsburg
J. Matynia, Na szlakach walk i męczeństwa województwa gdańskiego 1939 -1945, Gdynia 1967
Obozy hitlerowskie na ziemiach polskich 1939 -1945 Informator encyklopedyczny, Warszawa 1979.
E. Zimmermann. Saga rodu Modrowów. O dobrym Wernerze i złym Guntherze [w:] Naji Gochë, nr 6/2006 - 1/2007 (32/33)
D. Schenk: Albert Forster. Gdański namiestnik Hitlera. Gdańsk, 2002, s. 230-231.
A.Gąsiorowski: Zbrodnia w Piaśnicy na tle innych miejsc kaźni na terenie okupowanej Polski,[ w]: Piaśnica oskarża, Wejherowo 2009.
Remonty mogił [w:] Skarszewy. Pismo Samorządowe nr 6(21), październik - listopad 2004.
Autor: Monika Tomkiewicz