Polska Hekatomba
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Data zbrodni:
Ofiary:
Sprawcy:
Okoliczności zbrodni:
Rzeź Woli była bezpośrednią realizacją rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. Według relacji SS-Obergruppenführera Ericha von dem Bach-Zelewskiego, dowódcy sił wyznaczonych do stłumienia Powstania Warszawskiego, rozkaz brzmiał: „każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”. W pierwszych dniach powstania zbrodnie nie miały charakteru działań systematycznych, ale były raczej doraźnymi akcjami odwetowymi ze względu na wybuch Powstania Warszawskiego. Mordowano głównie żołnierzy AK oraz przypadkowych cywili-mieszkańców Woli. Między 1 a 4 sierpnia żołnierze 1. Dywizji Pancerno-Spadochronowej „Hermann Göring” zamordowali ok. 400 wziętych do niewoli powstańców, w tym rannych. Prócz mordów dopuszczano się gwałtów, grabieży i podpaleń. 2 sierpnia żołnierze oddziału „Hermann Göring” użyli w charakterze „żywych tarcz” 50 Polaków jako osłony dla niemieckich czołgów nacierających na pozycje powstańców w rejonie ul. Okopowej.
Masowa eksterminacja ludności cywilnej rozpoczęła się 5 sierpnia; dzień ten zapamiętany jest jako „czarna sobota”. Tego dnia największe egzekucje miały miejsce m.in. w rejonie ulicy Górczewskiej i Moczydła, w fabryce „Ursus” i Fabryce Obić i Papierów Kolorowych Józefa Franaszka przy ul. Wolskiej, w zajezdni tramwajowej przy ul. Młynarskiej oraz Parku Sowińskim. 5 sierpnia 1944 Niemcy wymordowali personel i pacjentów Szpitala Wolskiego oraz Szpitala św. Łazarza, a dzień później także Szpitala Dziecięcego Karola i Marii. 6 i 7 sierpnia masowe egzekucje miały miejsce m.in. w fabryce Kirchmajera i Marczewskiego przy ul. Wolskiej i w Halach Mirowskich.
Po 8 sierpnia dynamika działań eksterminacyjnych zmniejszyła się. 12 sierpnia SS-Obergruppenführer Erich von dem Bach-Zelewski wydał zakaz mordowania polskich mężczyzn-cywilów. Zbiegło się to z akcją systematycznego wysiedlania polskiej ludności cywilnej. W praktyce jednak egzekucje trwały dalej.
Warte odnotowania:
Podczas Rzezi Woli Niemcy zniszczyli ok. 81% zabudowy mieszkalnej Woli.
Oddział SS-Sonderkomanndo „Dirlewanger” był odpowiedzialny także za zbrodnie towarzyszące pacyfikacjom około dwustu białoruskich wsi przeprowadzonych w latach 1942-1944 oraz masakry podczas tłumienia powstania narodowego na Słowacji.
Żaden ze sprawców rzezi Woli nie został po wojnie pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Heinrich Friedrich Reinefarth w latach 1951–1967 pełnił funkcję burmistrza miasta Westerland, by później aż do śmierci w 1979 r. wykonywać zawód adwokata.
Źródła:
Davies N., Powstanie ’44, Kraków 2006.
Gursztyn P., Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona, Warszawa 2014.
Kuklińska S., Oskar Dirlewanger. SS-Sonderkommando Dirlewanger, Warszawa 2021, s. 177-239.
Motyl M., S. Rutkowski, Powstanie Warszawskie – rejestr miejsc i faktów zbrodni, Warszawa 1994.
Przygoński A. Powstanie warszawskie w sierpniu 1944 r., t. I -II, Warszawa 1980.
Sawicki T., Rozkaz zdławić powstanie. Niemcy i ich sojusznicy w walce z powstaniem warszawskim, wyd. 3, Warszawa 2013.
https://zapisyterroru.pl/dlibra/collpubs?startstr=_all&dirids=6&action=SimpleSearchAction&type=-6&p=0&q=* (zbiór relacji świadków Rzezi Woli w repozytorium „Zapisy terroru”)
https://rzezwoli.pl/ (portal poświęcony Rzezi Woli)
Autor: Daniel Wicenty/IPN Gdańsk