Polska Hekatomba
Data zbrodni:
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Ofiary:
Sprawcy:
Okoliczności zbrodni:
obóz utworzono na terenie majątku, który przed wojną należał do polskiej rodziny Seydów. Więźniów przetrzymywanych w radzimskim obozie rozstrzeliwano w parku wokół pałacu, w piwnicach lub wyprowadzano poza teren majątku. Znaczna ich część zginęła w miejscu masowych egzekucji w Rudzkim Moście koło Tucholi. Około 25 października część więźniów z Radzimia została skierowana do Komierowa pod dowództwem Kemnitza, który został tamtejszym komendantem. Przebywali tam cztery tygodnie. Również w Komierowie odbywały się pojedyncze egzekucje.
Warte odnotowania:
Majątek Radzim w 1923 r. został zakupiony przez małżeństwo Stefanię i Zygmunta Seydów. Zygmunt Seyda był z wykształcenia prawnikiem i ekonomistą. Na terenie zaboru pruskiego kierował licznymi organizacjami polskimi, organizował antypruskie wiece i strajki, prowadził działalność wydawniczą. Zasłynął też jako obrońca w wielu procesach politycznych. Dwukrotnie wybrany do sejmu pruskiego. Uczestnik I wojny światowej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wybrany do Sejmu Ustawodawczego. Zasłynął jako pełnomocnik polskiego rządu, który podpisywał „Umowę o wycofaniu wojsk z odstąpionych obszarów i oddania zarządu cywilnego nad Pomorzem stronie polskiej”. Seyda brał udział w opracowywaniu konstytucji marcowej 1921 r. Aktywnie działał w zakresie organizacji sądownictwa polskiego na terenie Wielkopolski i Pomorza. Wchodził w skład polskiej delegacji, która pertraktowała z Niemcami w sprawach Górnego Śląska. Zmarł w 1925 r. Jego żona, Stefania sama zarządzała bardzo dużym majątkiem, gdzie zatrudniała wielu mieszkańców pobliskich miejscowości. Wielokrotnie uczestniczyła w manifestacjach patriotycznych i świętach narodowych. W okresie poprzedzającym wojnę w jej majątku spotykały się różne środowiska patriotyczne. Należała do Polskiego Związku Zachodniego. Stefania Seyda i jej młodszy syn Krzysztof byli ofiarami zbrodni popełnionej w Radzimiu.
Źródła:
Bojarska B., Obozy zniszczenia na terenie powiatu sępoleńskiego w pierwszych miesiącach okupacji hitlerowskiej, „Przegląd Zachodni” 1965, t. 1, s. 123–134.
Jastrzębski W., Powiat sępoleński w latach 1939 –1945 (okupacja niemiecka) [w:] Powiat sępoleński 1920 – 2020, red. L. Skaza, Sępólno Krajeńskie 2020, s. 109–162.
„Przystanek Radzim”, red. A. Atamański, Sępólno Krajeńskie – Kamień Krajeński, 2013.
Autor: dr Izabela Mazanowska