Polska Hekatomba
Data zbrodni:
Egzekucja 16 więźniów w nieustalonym miejscu i czasie
Liczba ekshumowanych ciał w pobliżu obozu: 3 000.
Miejsce zbrodni:
Obóz w Ornecie (niem.: Wormditt) miał charakter karnego obozu pracy. Określany był również jako wychowawczy obóz pracy. Znajdował się przy ul. Braniewskiej, w odległości około 500 metrów za cmentarzem.
Ofiary:
Sprawcy:
Okoliczności zbrodni:
Osadzeni wykonywali ciężkie prace fizyczne przy budowie lotnika oraz rozładunku dostaw materiałów budowlanych na stacji Basien. Za drobne przewinienia byli bici kolbami karabinów, pałkami drewnianymi i deskami. Z wycieńczenia w obozie zmarło kilkaset osób. Słabi więźniowie, którzy nie mogli pracować nie wracali już do baraków, tylko w drodze powrotnej z pracy byli mordowani. Zmarli początkowo byli grzebani na cmentarzu w Ornecie, a potem od 1944 r. zwłoki wywożono krytymi plandeką samochodami ciężarowymi w nieznanym kierunku. Świadkowie zeznali, że zastrzelono z broni palnej co najmniej 16 więźniów, za oddalenie się od miejsca pracy lub przemycanie żywności. W 1946 r. w pobliżu obozu odkryto masowe groby, w których znajdowały się zwłoki ok. 3 000 ofiar. Od 1947 r. na cmentarzu komunalnym w Ornecie znajdują się groby byłych więźniów obozu.
Informacje dodatkowe:
Teren obozu otoczony był drutem kolczastym. Piętnaście drewnianych baraków podzielonych było na izby w których umieszczono ok. 24 więźniów. Spali oni na ziemi pokrytej cienką warstwą słomy. Jednorazowo w obozie mogło przebywać od 800 do 1000 więźniów.
Obóz funkcjonował do końca grudnia 1944 r., jednak z uwagi na to, że w okresie zimowym nie można było prowadzić prac budowlanych większość więźniów przewieziono do Heiligenbeil do dalszych prac przy rozbudowie znajdującego się tam lotniska. Ostateczna likwidacja obozu nastąpiła w styczniu 1945 r., a więźniów pracujących przy różnych pracach pomocniczych. 4 dni przed wyzwoleniem Ornety (17 lutego 1945 r.) ewakuowano do Pieniężna (Melzak).
W 1981 r. Biuro Centralne w Kraju Nadrenia – Westfalia do Spraw Opracowywania Zbrodni Narodowosocjalistycznych przy Prokuraturze w Dortmundzie wszczęło postępowanie w sprawie przeciwko nieznanym członkom nieustalonej jednostki SS lub Wehrmachtu podejrzanym o ponoszenie odpowiedzialności za śmierć niemożliwej do dokładnego ustalenia liczby więźniów wychowawczego obozu pracy w Ornecie. Pomimo szeroko zakrojonej kwerendy nie udało się odszukać w archiwach niemieckich potwierdzających materiałów. Postępowanie to zatem umorzono ze względu na brak możliwości ustalenia sprawców.
Bibliografia:
Archiwum Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku
Staatsanwaltschaft Dortmund
B. Koziełło – Poklewski, Walki z najeźdźcą hitlerowskim i zbrodnie na terenie województwa olsztyńskiego w latach 1939 -1945. Obozy hitlerowskie na ziemiach polskich 1939 -1945”, Warszawa 1979.
Autor: Monika Tomkiewicz