Polska Hekatomba
Data zbrodni:
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Ofiary:
Sprawcy:
Okoliczności zbrodni:
Miejscem zbiorczym w którym zgromadzono i uwięziono miejscową ludność był budynek byłej fabryki Polskiego Przemysłu Gumowego w Wąbrzeźnie – PePeGe. Członkowie Selbstschutzu z powiatu wąbrzeskiego zabierając Polaków z ich rodzinnych domów i gospodarstw tłumaczyli im, że robią to „w imieniu Führera”. Do obozu trafiali głównie mieszkańcy Wąbrzeźna i powiatu wąbrzeskiego. Osoby z sąsiednich powiatów, których nie rozstrzelano na miejscu, najpierw przetrzymywano w piwnicach miejscowych mleczarni, szkół, a dopiero później transportowano do PePeGe. W obozie panowały przerażające warunki higieniczne i sanitarne oraz terror wartowników. Więźniów bito deskami z gwoździami z rozbieranych mebli. Ks. Alojzego Puppla sprawcy ciągnęli po kamiennych schodach z górnych pięter w dół. Uderzenia głową o stopnie schodów spowodowały jego śmierć. Masowe egzekucje trwały około ośmiu tygodni do początku grudnia 1939 r. Skazanych wywożono ciężarówkami z obozu w fabryce. Polaków rozstrzeliwał nad uprzednio wykopanym grobem pluton egzekucyjny. Tych, którzy nie zmarli dobijano uderzeniami kolbą karabinu i strzałami z pistoletów. Aby wytłumaczyć miejscowej ludności strzały z karabinów, mówiono, że w Łopatkach odbywają się ćwiczenia wojskowe.
Warte odnotowania:
Maria Lewandowska, mieszkanka Wąbrzeźna tuż przed egzekucją prosiła, by ktoś zaopiekował się jej dwójką dzieci. Miały one 2 i 4 lata. Lewandowska była w czwartym miesiącu ciąży. Jej mąż Antoni chcąc uwolnić żonę poszedł do miejscowego sądu z prośbą o wyjaśnienie powodów jej zatrzymania. Został dotkliwie pobity i zabrano go do obozu Stutthof. Polka podczas egezkucji podjęła próbę ucieczki sprzed luf karabinu. Jeden z członków Selbstschutzu, Willi Schesinger z Łopatek, który znał Lewandowską, nie chciał jej zabić. Zrobili to za niego koledzy, którzy złapali kobietę, za włosy wciągnęli do rowu i rozstrzelali. Jej mąż w 1944 r. z powodów zdrowotnych został wypuszczony z KL Stutthof. Zmarł miesiąc później. Dziećmi Lewandowskich zaopiekowała się babcia – Franciszka Mitrowska. Schesinger został wcielony do armii niemieckiej i trafił bezpośrednio na front. Przed tym zdążył opowiedzieć bliskim Lewandowskiej, w jaki sposób została zamordowana.
Franz Noetzel młynarz z Kowalewa, uczestniczył w eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Pomorzu a później zgłosił się na ochotnika do tłumienia powstania warszawskiego. Po powrocie z Warszawy w 1944 r. miał powiedzieć, że zastrzelił 200 „psów-Polaków” i gdyby zrobił tak każdy Niemiec w 1939 r., to do żadnego powstania by nie doszło.
Źródła:
- Tomasz Sylwiusz Ceran, Im Namen des Führers… Selbstschutzu Westprussen i zbrodnia w Łopatkach, Bydgoszcz-Gdańsk 2014.
Autor: Tomasz Ceran