Polska Hekatomba

Hekatomba na osi czasu

25 października 1939

Las Mestwinowo – Zbrodnia pomorska

 

Data zbrodni:

  • 25 października 1939 r.

 

Miejsce zbrodni: zobacz na mapie

  • las Mestwinowo niedaleko leśniczówki o tej nazwie, w bok od drogi Skarszewy–Kleszczewo.

 

Ofiary:

  • wójt gminy Skarszewy Emil Węcki oraz 45 rolników ze wsi Jaroszewy i okolicy, m.in.: Bernard i Leon Brzescy, Jan i Władysław Cichoszowie, Brunon i Klemens Gdańcowie, Bronisław i Józef Guzińscy, Albin i Augustyn Kamińscy, Antoni i Bernard Kaszubowscy, Stanisław i Franciszek Małachowscy, Franciszek i Ignacy Pawelcowie, Władysław i Franciszek Rogaczewscy; ponadto: F. Czaplewski, T. Dysarz, L. Gross, B. Hepek, L. Justek, S. Kasprzycki, J. Kordowski, B. Kreft, P. Lange, J. Mania, K. Marchewicz, J. Melocah, K. Milewski, J. Nagórski, J. Necel, F. Nurek, B. Onasz, W. Piórkowski, P. Porazik, W. Szachta, J. Tuszkowski, R. Wysiecki, C. Żur.

 

Sprawcy:

  • esesmani z jednostki Wachsturmbann „Eimann” wspierani przez członków miejscowego Selbstschutzu.

 

Okoliczności zbrodni:

25 października 1939 r. władze niemieckie wezwały rolników ze wsi Jaroszewy do miejscowej szkoły na zebranie informacyjne. Obecny był wójt gminy Skarszewy Emil Węcki. W szkole zgromadziło się 46 Polaków. Akcja była precyzyjnie zaplanowana i sprawnie wykonana. Zebranych zatrzymano, a następnie przewieziono przygotowanymi ciężarówkami do pobliskiego lasu Mestwinowo. Na miejscu zawczasu zostały wykopane dwa prostokątne doły o wymiarach 4 m × 2 m i głębokości 1,5 m. Zatrzymanych natychmiast ustawiono wzdłuż dołów i metodycznie rozstrzelano, a ich groby zasypano i zamaskowano. Po powrocie do wsi członkowie miejscowego Selbstschutzu poinformowali rodziny ofiar, że zamordowani zostali wywiezieni do pracy w Generalnym Gubernatorstwie.

 

Warte odnotowania:

Wachsturmbann „Eimann” – specjalny oddział SS powołany przez Senat Wolnego Miasta Gdańska, który od września do grudnia 1939 r. dopuścił się wielu okrutnych zbrodni na polskim Pomorzu, w tym także tej w lesie Mestwinowo – przyjął nazwę od nazwiska swojego dowódcy, SS-Obersturmbannführera Kurta Eimanna. Większość członków oddziału nie poniosła odpowiedzialności za swe zbrodnie. Sam Eimann został oskarżony wyłącznie o udział w eksterminacji psychicznie chorych; przyznał się do zamordowania w Piaśnicy 1200 pacjentów niemieckich szpitali psychiatrycznych. W 1968 r. sąd w Hanowerze skazał go na 4 lata więzienia, ale Eimann odbył tylko połowę tej kary. Zmarł 12 lat później, w wieku 81 lat.

 

Bibliografia:

Wardzyńska M., Był rok 1939. Operacja niemieckiej policji bezpieczeństwa w Polsce. Intelligenzaktion, Warszawa 2009.

Schenk D., Albert Forster. Gdański namiestnik Hitlera, Gdańsk 2002.

Wywiad z Jackiem Pauli – burmistrzem Skarszew, 8 IX 2022 r., https://dziennikbaltycki.pl/jacek-pauli-burmistrz-skarszew-sprawcy-bez-kary-narod-bez-zadoscuczynienia/ar/c1-16831461.

 

Autor: Maciej Adamczyk

Zobacz na mapie
Wstecz