Polska Hekatomba
25 października 1939
Las Mestwinowo – Zbrodnia pomorska
Data zbrodni:
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Ofiary:
Sprawcy:
Okoliczności zbrodni:
25 października 1939 r. władze niemieckie wezwały rolników ze wsi Jaroszewy do miejscowej szkoły na zebranie informacyjne. Obecny był wójt gminy Skarszewy Emil Węcki. W szkole zgromadziło się 46 Polaków. Akcja była precyzyjnie zaplanowana i sprawnie wykonana. Zebranych zatrzymano, a następnie przewieziono przygotowanymi ciężarówkami do pobliskiego lasu Mestwinowo. Na miejscu zawczasu zostały wykopane dwa prostokątne doły o wymiarach 4 m × 2 m i głębokości 1,5 m. Zatrzymanych natychmiast ustawiono wzdłuż dołów i metodycznie rozstrzelano, a ich groby zasypano i zamaskowano. Po powrocie do wsi członkowie miejscowego Selbstschutzu poinformowali rodziny ofiar, że zamordowani zostali wywiezieni do pracy w Generalnym Gubernatorstwie.
Warte odnotowania:
Wachsturmbann „Eimann” – specjalny oddział SS powołany przez Senat Wolnego Miasta Gdańska, który od września do grudnia 1939 r. dopuścił się wielu okrutnych zbrodni na polskim Pomorzu, w tym także tej w lesie Mestwinowo – przyjął nazwę od nazwiska swojego dowódcy, SS-Obersturmbannführera Kurta Eimanna. Większość członków oddziału nie poniosła odpowiedzialności za swe zbrodnie. Sam Eimann został oskarżony wyłącznie o udział w eksterminacji psychicznie chorych; przyznał się do zamordowania w Piaśnicy 1200 pacjentów niemieckich szpitali psychiatrycznych. W 1968 r. sąd w Hanowerze skazał go na 4 lata więzienia, ale Eimann odbył tylko połowę tej kary. Zmarł 12 lat później, w wieku 81 lat.
Bibliografia:
Wardzyńska M., Był rok 1939. Operacja niemieckiej policji bezpieczeństwa w Polsce. Intelligenzaktion, Warszawa 2009.
Schenk D., Albert Forster. Gdański namiestnik Hitlera, Gdańsk 2002.
Wywiad z Jackiem Pauli – burmistrzem Skarszew, 8 IX 2022 r., https://dziennikbaltycki.pl/jacek-pauli-burmistrz-skarszew-sprawcy-bez-kary-narod-bez-zadoscuczynienia/ar/c1-16831461.
Autor: Maciej Adamczyk