Polska Hekatomba
Data zbrodni:
Miejsce zbrodni: zobacz na mapie
Ofiary:
Sprawcy:
Okoliczności zbrodni:
Na początku okupacji dominowały pojedyncze mordy dokonywane z własnej inicjatywy przez członków Selbstschutzu na swoich polskich sąsiadach. W październiku Bruno Strehlau, niemiecki burmistrz Klamer sporządził listy proskrypcyjne na których umieścił nazwiska Polaków przeznaczonych do eksterminacji. Od tego momentu oddolne akcje eksterminacji polskiej ludności nabierają cech zorganizowanej akcji przeprowadzanej na masową skalę. Wymierzona ona była przede wszystkim w „świadomych narodowo Polaków”. Na polecenie rady Selbstchutzu przygotowano listę z nazwiskami polskich nauczycieli. Następnie wystosowywano indywidulane pisma aby nauczyciel zgłosił się do Inspektoratu Szkolnictwa w Chełmnie na szkolenie po czym ich uwięziono. Punktami zbiorczymi w których gromadzono polską ludność były przede wszystkim budynki dwóch szkół podstawowych nr 1 i nr 2 w Chełmnie oraz pomieszczenia aresztu sądowego. Tam ich przesłuchiwano i wywożono ciężarówkami na miejsce egzekucji do lasu w Klamrach. Członkowie komanda transportowego zajmowali się aresztowaniem więźniów i przewiezieniem ich na miejsce straceń. Przeprowadzaniem egzekucji zajmowała się grupa wykonawcza. Zabijano nie tylko strzałem z karabinu, pistoletu czy serią z karabinu maszynowego, ale także tępymi narzędziami, np. łopatami.
Warte odnotowania:
W aktach uznania za zmarłego zamordowanego w Klamrach dyrektora Komunalnej Kasy Oszczędności Powiatu Chełmińskiego i prezesa Polskiego Związku Zachodniego w Chełmnie Mieczysława Moczyńskiego znajdziemy następującą informację. „Nieznany konwojent kopnął Polaka o nazwisku Tylicki pracownika Urzędu Skarbowego w Chełmnie wyrzucając go z samochodu wiozącego Polaków na rozstrzelanie, mówiąc mu, że całe życie będzie mu za to wdzięczny”.
Źródła:
- Barbara Bojarska, Eksterminacja ludności polskiej w powiecie Chełmno nad Wisłą w 1939 r. „Przegląd Zachodni” 1965, nr 2, s. 128-142.
- Tomasz Ceran, Mordercy czy zabójcy? Wilhelm Papke, Willi Thiess i zbrodnia w Klamrach koło Chełmna w 1939 r. [w:] Zapomniani kaci Hitlera. Volksdeutscher Selbstschutz w okupowanej Polsce 1939–1940. Wybrane zagadnienia, red. I. Mazanowska, T. S. Ceran, Bydgoszcz–Gdańsk 2016, s. 141.
- Jan Sziling, Dzieje Chełmna i powiatu w okresie okupacji hitlerowskiej (1939-1945) [w:] Dzieje Chełmna i jego regionu. Zarys monograficzny, red. M. Biskup, Toruń 1968, s. 313-339.
Autor: Tomasz Ceran